כיתת כוננות

במרבית היישובים ביהודה ושומרון, קו התפר וישובי ספר קיימות כיתות כוננות שתפקידם לתת מענה ראשוני לאירוע חבלני בתחומי היישוב, על פי רוב מונות כיתות הכוננות כ- 12 לוחמים וביישובים גדולים מספר זה משתנה.

ביישוב תקוע קיימת כיתת כוננות גדולה המונה כ-25 לוחמים המחולקים גיאוגרפית ע"פ שכונות מגורים, כולל תקוע ד'. כל חברי כיתת הכוננות עושים את תפקידם בהתנדבות, הם זמינים לקריאה בכל שעות היממה, מגיעים לאימונים והקפצות תרגול ששיאם בכל שנה יומיים מילואים בבסיס האימונים בלכיש.

כיתות הכוננות הוקמו בעבר בכדי להתמודד עם אירועי "פיגוע מיקוח", מה שנקרא בשפה הצבאית "צבא שמיים" שמשמעו חטיפת בני ערובה והתבצרות, ניהול מו"מ לשחרור אסירים וכד', אירועים כאלו אנו מכירים בעיקר מגבול הצפון כדוגמת פיגוע מעלות ופיגוע אביבים, באירועים מעין אלו נדרשו לוחמי כיתות הכוננות לשמור על מצב קיים עד להגעת כוחות הצבא והימ"מ.

עם פרוץ האינתיפאדה השנייה, נוצרה מציאות חדשה, מחבלים הבינו כי הפגיעה הקשה ביותר במתיישבים היא מסעי הרג בתוך ישובים, פיגועים כאלו החלו בשנת 2000 והפכו למציאות קשה וכואבת, בעקבות כך התחדדה ההבנה כי פרק הזמן לתגובה קצר, ותגובה מהירה ומקצועית היא קריטית, הוקם בית ספר צבאי מיוחד להגנת הישוב, וכיתות הכוננות הפכו לכוח מיוחד ללוחמה בטרור במתווה של יישוב אזרחי, הדבר הוכיח את עצמו בעיקר בשל כך, שרוב האירועים שאירעו בישובים הסתיימו בהתערבות כיתת כוננות, לפני הגעת כוחות הצבא.

לוחמי הכיתה הם חברה צעירים כולם תושבי הישוב מתקוע ד' עד תקוע א' המחולקים לפי מיקומם בישוב, מפקד הכיתה הוא יוני בר יוסף מתקוע ג' וסגניו הם אריאל רבי וידידיה לוי.